forshare
16 آذر 1401 - 11:48

نگاهی به برنامه «کام شیرین»؛ تصویری واقعی از دغدغه‌های جوانان و خانواده‌ها

«کام شیرین» علاوه بر انتخاب درست موضوعات در هرفصل، برای جلوگیری از افتادن به ورطه تکرار به نوآوری و افزودن بخش‌های جدید نیز می‌پردازد.

خبرگزاری فارس، گروه تلویزیون: چند سالی است که مقوله ترویج «سبک زندگی ایرانی اسلامی» در کشور مطرح شده و به موازات پر رنگ شدن مسأله تهاجم فرهنگی دشمن و جنگ نرم رسانه‌ای و مجازی، مقوله مذکور نیز ضرورت خود را بیش از پیش نشان می‌دهد.

مسأله ترویج و اشاعه سبک زندگی ایرانی اسلامی ازجمله مباحثی است که طی سال‌های اخیر به دفعات در فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است.

سبک زندگی تمام بخش‌های زندگی فردی و اجتماعی ازجمله فعالیت‌های معیشتی، شیوه تشکیل خانواده و ازدواج، پیروی یا عدم پیروی از آداب و رسوم، نوع معماری و شهرسازی، شیوه تفریح، نوع کالاهای مصرفی، نوع نگرش، رفتار، باور و اعتقادات و… را شامل می‌شود.

همین گستردگی حوزه سبک زندگی سیب شده تا  غفلت از سبک زندگی اسلامی در جامعه آسیب‌های بسیاری را رقم بزند، آن هم در زمانیکه دشمن در قالب دسیسه‌های فرهنگی در پی القای بی بندوباری و سبک زندگی غربی و نفوذ و ضربه زدن به فرهنگ و سبک زندگی اسلامی است، فرهنگی که در آن کانون خانواده از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. در شرایط کنونی بی شک آشنا شدن جوانان با سبک زندگی دینی هدایتگر جامعه می‌باشد و از انحطاط نهاد خانواده و جامعه جلوگیری می‌کند.

تلویزیون به عنوان یک رسانه فراگیر نقشی پررنگ در زندگی مخاطبان خود داشته است که از این میان می‌توان به تأثیر آثار تلویزیونی بر مخاطبان خود نام برد. تأثیر روی سبک زندگی مخاطبان بعنوان بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن سازی یکی از مهم‌ترین نقش‌های شبکه‌های تلویزیونی است که از اهمیتی فوق‌العاده برخوردار بوده و مسئولان فرهنگی از گذشته تا به امروز روی آن حساب جداگانه‌ای باز کرده‌اند.

رسانه ملی با توجه به رقبای سرسخت داخلی و خارجی و از سوی دیگر فضای مجازی رهاشده‌ای که در دسترس همه افراد در همه گروه‌های سنی است باید طرحی نو در اندازد و بر اساس آن طرح در ساختارهای متنوع و جهت دار متناسب با علم روز  به ترویج سبک زندگی اسلامی اقدام کند.

معرفی برنامه «کام شیرین»

در این سال‌ها در عرصه برنامه سازی با موضوع سبک زندگی، یکی از برنامه‌های نسبتاً خوب و موفق رسانه ملی، برنامه «کام شیرین» به تهیه کنندگی مرتضی یعقوبی است. یکی از برنامه‌های ترکیبی پرمخاطب شبکه دو که با محوریت پرداختن به مسائل مختلف خانواده از اردیبهشت ماه 95 روی آنتن رفته است و هم اکنون فصل هشتم آن در حال پخش است.

«کام شیرین» که این روزها به یک برند در حوزه برنامه‌سازی تبدیل شده، برش‌هایی از زندگی انسان‌هاست که رفتارهای درست و غلط آنها را به نمایش می‌گذارد؛ چراکه برای پرورش انسان‌های موفق باید مردم یاد بگیرند کانون‌های خانواده‌های خود را گرم نگه دارند.«کام شیرین» با نشان دادن برش‌هایی از زندگی و کارشناسی فردی که با مصداق صحبت می‌کند، باعث می‌شود مخاطب با دل و جان، آن گفته‌ها را بپذیرد و تجسم کند.

رفتارها، کنش‌ها و واکنش‌ها میان همسران، فرزندان و تصمیم‌گیری در زمان‌های مختلف نقاط عطف برنامه است. افرادی در برنامه حضور پیدا می‌کنند و از تجربیات‌شان می‌گویند. حاضران داخل استودیو هم بدون اینکه شخص را قضاوت بکنند، خودشان را جای او قرار داده و تمامی راه‌هایی را که برای ادامه زندگی وجود داشته ولی فرد به بن‌بست رسیده است بیان می‌کنند و در آخر کارشناس برنامه با هدایت مجری بحث را به سرانجام می‌رساند.

از نکات مهم برنامه توجه سازندگان آن به موضوعات و دغدغه‌های مبتلا به مخاطبان برای بررسی در هر قسمت است تا جاییکه موضوعات هر قسمت نسبت به فراوانی پیامک‌هایی که از سمت مخاطبان دریافت می‌شود، برای بررسی انتخاب می‌شوند؛ از طلاق و پیامدهای آن گرفته تا مسأله مهم فرزندآوری و جوان‌سازی آینده اجتماع و نیز تربیت فرزندان، از فرآیندخواستگاری و ملاک‌های انتخاب همسر مناسب گرفته تا آسیب شناسی روابط زوجین و آموزش مهارت‌های توسعه فردی و زناشویی.

«کام شیرین» علاوه بر انتخاب درست موضوعات در هرفصل، برای جلوگیری از افتادن به ورطه تکرار به نوآوری و افزودن بخش‌های جدید نیز می‌پردازد. در فصل هشتم برنامه؛ قسمت‌هایی با نام « مثبت کام شیرین» روی آنتن می‌رود که ضمن تکمیل بحث روز پیش به پیامک‌های مردمی پاسخ داده و با یکی از مخاطبین به صورت تلفنی به گفت‌وگو می‌پردازد.

همچنین با اجرای دکترسیدعلیرضا مرتضوی یکی دیگر از کارشناسان این برنامه بخشی به نام «کافه هفت‌ ساله‌ها» گنجانده شده که در این بخش با زوج‌هایی که عمر زندگی مشترک‌شان از 7 سال گذشته گفت‌وگو می‌شود.

سخن آخر

در پایان باید گفت امروزه در میان این هجوم فرهنگی که نهاد خانواده را مورد هدف قرار داده‌اند و رسانه‌های غربی از طریق برنامه‌ها و سریال‌ها بدنبال ترویج سبک زندگی غربی توأم با مصرف گرایی و آزادی بی حد و حصر فردی و عدم پایبندی به بنیان خانواده هستند؛ ضرورت ساخت برنامه‌هایی نظیر«کام شیرین»بسیار حس می‌شود؛ برنامه‌هایی که با نمایش تصویر واقعی از دغدغه‌های جوانان و خانواده‌ها ضمن واکاوی مشکلات موجود بتوانند برای پاسداشت کانون گرم خانواده راهکارهای اساسی و عملی به مخاطبان نشان دهند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 900500